Czym jest rodzina zapachowa w perfumach?
Przewodnik po rodzinach zapachowych perfum
Czy zastanawiało Cię kiedyś, co to właściwie oznacza, że perfumy należą do rodziny zapachów drzewnych lub szyprowych? Dowiedz się, czym jest rodzina zapachowa w produktach perfumowanych oraz co charakteryzuje każdą z nich.
Rodziny zapachów w perfumiarstwie
Wiedza na temat rodzin zapachów może pomóc nam w doborze perfum.
Czym jest rodzina zapachowa w perfumach?
Opisy perfum zazwyczaj zawierają informację odnośnie tego, do której rodziny zapachowej należą. Co oznacza rodzina zapachowa w kontekście produktów perfumowanych? Świat zapachów jest niezwykle bogaty. Ilość komponentów, które używane są na całym świecie w produkcji perfum, potrafi przyprawić o zawrót głowy. Dlatego, aby uporządkować informacje, stworzono podział perfum ze względu na rodziny zapachowe. W jaki sposób są one ustalane? Pod uwagę brany jest głównie zapach, który dominuje w nucie serca. Rodziny, czyli kategorie zapachów ustalane są zarówno dla perfum damskich, jak i męskich.
Jakie rodziny zapachowe wyróżniamy?
Według klasyfikacji La Société Française des Parfumeurs, wyróżniamy siedem rodzin zapachowych. Co więcej, każda z nich dzieli się na podgrupy zapachowe.
Do głównych rodzin zalicza się zapachy:
- cytrusowe,
- kwiatowe,
- fougère,
- szyprowe,
- drzewne,
- skórzane,
- orientalne.
Również przy perfumach La Rive znajduje się oznaczenie dotyczące konkretnej rodziny zapachowej. Główne kategorie obejmują zapachy:
- kwiatowe,
- owocowe,
- drzewne,
- orientalne,
- szyprowe,
- aromatyczne.
Czym charakteryzują się poszczególne rodziny zapachów?
Cytrusowe
Perfumy cytrusowe kojarzą się z lekkością i świeżością. Dlatego tak chętnie sięgamy po nie latem i wiosną. Cytrusowe aromaty dodają energii do działania oraz pozytywnie wpływają na nastrój. Są na tyle delikatne, że sięgają po nie również młodsze osoby, które szukają lżejszych propozycji. Do najpopularniejszych nut cytrusowych możemy zaliczyć bergamotkę, cytrynę, pomarańczę, grejpfruta, neroli czy limonkę.
Kwiatowe
Kwiatowe zapachy są zdecydowanie jednymi z najpopularniejszych. Same kwiaty są określane jako fundament perfumiarstwa. Kwiatowe aromaty wprowadzają pewien powiew romantyzmu. Potrafią zarówno czarować swoją delikatnością, jak i uwodzić zmysłowością. Często wykorzystywane w perfumach nuty kwiatowe to róża, jaśmin, konwalia, kwiat pomarańczy, tuberoza, ylang-ylang, lawenda, bez oraz fiołek.
Drzewne
Aromaty drzewne urzekają głębią i ciepłem. Charakteryzuje je dymny, leśny aromat. Są stonowane i eleganckie, co sprawia, że z powodzeniem mogą nam towarzyszyć zarówno na co dzień, jak i w trakcie ważniejszych wydarzeń. Co więcej, uznaje się, że są wyjątkowo trwałe. Drzewne zapachy częściej utożsamiane są z perfumami dla mężczyzn. Zazwyczaj zawierają takie składniki, jak drzewo cedrowe, sandałowiec, wetyweria, drzewo różane czy eukaliptus.
Orientalne
Zapachy orientalne to prawdziwa eksplozja doznań. Wyraziste aromaty egzotycznych przypraw są w stanie przenieść nas chociaż na moment do odległych krańców świata. Nuty orientu uwodzą swoją zmysłowością, ciepłem i egzotyką. Kryje się w nich pewna tajemnica, ale też nutka ekstrawagancji. W orientalnych kompozycjach zapachowych najczęściej znajdziemy wanilię, ambrę, fasolę tonka, bursztyn, cynamon, imbir oraz piżmo.
Szyprowe
Perfumy szyprowe łączą w sobie orzeźwiające cytrusy oraz aromatyczne drzewne zapachy. Nuty szyprowe są ciepłe i zmysłowe. Ich nieoczywisty zapach utożsamiany jest również z ziemnymi akordami. Są eleganckie i wyraziste, dzięki czemu idealnie wpasowują się w gust osób poszukujących nietuzinkowych kompozycji zapachowych. Tego rodzaju perfumy często zawierają m.in. mech, paczulę, drzewo sandałowe, cytrusy oraz wetiwer.
Skórzane
Kojarzone z elegancją i luksusem. Skórzane kompozycje zapachowe są zazwyczaj ciepłe i dość ciężkie. Uwalniają aromaty skórzanej galanterii, palonego drewna i tytoniu. Skórzane perfumy tworzone są z myślą zarówno o mężczyznach, jak i kobietach lubiących otaczać się wyrazistymi zapachami. Aromaty te powstają poprzez wykorzystanie takich składników, jak piżmo, kadzidło, żywica jałowca, żywica benzoesowej, a także bursztyn.
Fougère
Jest to grupa zapachów, która znana jest również jako paprociowa. Słowo „fougère” pochodzi z języka francuskiego i oznacza właśnie paproć. Paprociowe perfumy posiadają charakterystyczny zapach leśnej ściółki. Kompozycje z tej rodziny zapachowej bazują na aromatach mchu, paproci, lawendy, bergamotki, fasoli tonka, kolendry oraz paczuli.
Aromatyczne
Rodzina aromatycznych perfum obejmuje kompozycje, które opierają się na ziołach, takich jak lawenda, rozmaryn, szałwia, bazylia, mięta, oregano czy tymianek. Są to zapachy świeże, a jednocześnie wyraziste. Idealnie sprawdzają się również latem, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Często łączone są z nutami cytrusowymi oraz korzennymi, nadając zapachu głębi.
Koło zapachowe – co to jest?
Koło zapachowe to diagram przybierający postać okręgu, który pokazuje zarówno rodziny, jak i podrodziny zapachów. Poszczególne rodziny mogą być blisko ze sobą spokrewnione, podczas gdy inne pozostają dalekimi kuzynami. Koło zapachowe może być więc dla nas podpowiedzią odnośnie wyboru perfum.
Odkrywaj więcej
Dowiedz się więcej o fascynującym świecie perfum!