fbpx

Jakie zapachy lubią koty domowe? 

Zapachy, które przyciągają koty 

Koci węch jest bardzo wrażliwy na różnego rodzaju zapachy. Wiele z nich działa na koty drażniąco. Są jednak też takie, za którymi większość mruczków wręcz przepada. Jeżeli jesteś kocim opiekunem to ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie!

Jak odczuwamy zapachy LR4U
Ulubione zapachy kotów

Pewne aromaty cieszą się wśród kotów większym zainteresowaniem.

Na jakie zapachy reaguje kot?

Koty z natury są indywidualistami. Jednak istnieją pewne kwestie, które łączą większość z nich. Należą do nich upodobania zapachowe. Chociaż nie wszystkie koty reagują tak samo na konkretne aromaty, możemy wyróżnić kilka, które cieszą się największą popularnością w kocim świecie.  

Kocimiętka 

Nie bez powodu ma taką nazwę. Kocimiętka to roślina, która była chętnie wykorzystywana przez naszych przodków ze względu na właściwości lecznicze. Dlaczego jednak tak bardzo upodobały ją sobie koty? Kocimiętka zawiera nepetalakton, czyli chemiczny związek organiczny, którego zapach jest podobny do kocich feromonów. Ekscytacja, jaką odczuwają koty pod wpływem zapachu kocimiętki, mija po kilku lub kilkunastu minutach. Kocimiętka może pełnić funkcję nagrody za dobre zachowanie. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie koty interesują się kocimiętką. Według badań opublikowanych w 2017 r. w czasopiśmie BMC Veterinary Research stwierdzono, że jeden na trzy koty nie reaguje na kocimiętkę.  

Waleriana 

Aromat waleriany również przypomina kocie feromony. Dlatego też waleriana cieszy się wśród naszych czworonożnych przyjaciół równie dużą popularnością, jak kocimiętka. Reakcja kota na zapach waleriany może być różna. Jedne zwierzęta stają się zrelaksowane, podczas gdy inne pobudzone. Waleriana korzystnie wpływa na organizm pupila w sytuacjach stresowych. Pomaga zwierzęciu zrelaksować się oraz skupić na konkretnej czynności. Bywa wykorzystywana w celu zmobilizowania kotów do aktywności fizycznej.

Wiciokrzew  

Wiciokrzew to roślina, która występuje w postaci winorośli krzewów i drzew. Natomiast okaz, którego zapach cieszy się popularnością wśród mruczków to wiciokrzew tatarski będący krzewem. Jako że zjedzenie niektórych części wiciokrzewu mogłoby powodować zatrucie, najbezpieczniej jest zaopatrzyć się w spray, który umożliwi rozpylanie zapachu Koty mogą dwojako reagować na aromat wiciokrzewu. Niektóre odczuwają przypływ energii, podczas gdy inne stają się znacznie spokojniejsze, a nawet senne.  

Silver vine (matatabi) 

Silver vine, która nazywana jest także matatabi, to roślina pnąca występująca głównie w górach na terenie Chin i Japonii. Zawiera dwie substancje oddziałujące na koty – nepetalakton oraz aktynidynę. Zapach silver vine wywołuje podobną reakcję jak kocimiętka. Natomiast badania opublikowane przez BMC Veterinary Research wskazują na to, że aż ok. 80% kotów domowych reaguje na aromat silver vine 

Nie tylko ludzie, ale również zwierzęta lubią otaczać się ulubionymi zapachami. Pamiętajmy jednak, aby aromaty rozpylać tylko w określonych sytuacjach, z umiarem i po upewnieniu się, że dany produkt jest całkowicie bezpieczny dla zwierząt 

Odkrywaj więcej

Dowiedz się więcej o fascynującym świecie perfum!

To może Cię także zainteresować

Polecane wpisy

jak wybrać perfumy na prezent na święta?

Jaki prezent na święta?

Nuty zapachowe LARIVE FOR YOU

Rodzaje nut zapachowych

Jak odczuwamy zapachy LR4U

Jak odczuwamy zapachy

Perfumy a pora dnia LR4U

Perfumy a pora dnia

© LA RIVE S.A. 2024