Tajemnice świata perfum
Kwintesencja kompozycji zapachowych
Świat perfum jest krainą niezwykle zmysłową. Każdy zapach jest wyjątkowy, bo zawsze budzi niepowtarzalne emocje. Samodzielne odkrywanie nowych perfum jest doświadczeniem niezwykle ważnym. Kiedy jednak chcemy zgłębić ich tajemnice, nie sposób obejść się bez znajomości podstawowych pojęć. Jednym z zagadnień, które pozwolą nam wybrać się w niezapomnianą podróż zmysłów, są nuty zapachowe.
Poczuj pełnię zapachu
Dzięki znajomości poszczególnych nut, odkrywanie nowych kompozycji jest bardziej ekscytujące, a doświadczanie dobrze znanych zapachów pełniejsze
Rodzaje nut zapachowych
W sztuce tworzenia kompozycji zapachowych wyróżnia się trzy podstawowe nuty. Pierwszą z nich jest nuta wysoka nazywana również nutą głowy lub nutą zmysłu. Aplikując perfumy na skórę, wyczuwamy ją jako pierwszą. Posiada ona najmniejszą trwałość spośród wszystkich nut: od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jest ona wyczuwalna jako pierwsza i z reguły przesądza o wyborze danego zapachu. Z tego względu nazywa się ją nutą wiodącą. Do nuty wysokiej należą najintensywniejsze składniki zapachowe. Są to przede wszystkim zapachy cytrusowe (np.cytryna, limonka) i ziołowe (np. tymianek, mięta). Nutę wysoką tworzą też niektóre zapachy owocowe (np. czereśnia).
Nuta średnia (in. nuta łącząca, nuta serca) to grupa składników aromatycznych posiadających małą intensywność i średnią trwałość. Są one wyczuwalne po około 10-20 minutach od aplikacji perfum, a ulatniają się po upływie 1-2 godzin. Nuta średnia pełni w kompozycjach zapachowych bardzo istotną rolę- łączy dwie odległe nuty: intensywną wysoką i ciężką bazową. Bez niej byłyby one odczuwane jako dwa odrębne zapachy. Nutę łączącą najczęściej tworzą zapachy kwiatowe (np. jaśmin,róża) oraz owocowe (np. jabłko) i korzenne (np. imbir, cynamon).
Ostatnią z wyczuwalnych w perfumach nut jest nuta bazowa (nuta podstawowa). Jest ona kluczowa dla kompozycji zapachowej, chociaż możemy ją poznać dopiero po upływie kilku godzin od aplikacji perfum. Nuta podstawowa nadaję głębie kompozycji a także odpowiedzialna jest za jej trwałość. Jest ona wyczuwalna nawet po upływie kilku dni od aplikacji. Nutę bazową tworzą najcięższe olejki zapachowe takie jak aromaty żywiczne (np. mirra), drzewne (np. cedr, paczula) i zwierzęce (np. piżmo, ambra). Nucie bazowej zazwyczaj towarzyszą środki wzmacniające, które przedłużają trwałość uwalnianych przez nią substancji.
Rewolucyjnym odkryciem w świecie perfum było użycie substancji, które dopiero po kontakcie z określonym czynnikiem np. wodą, uwalniają substancje zapachowe. Dzięki temu przed kreatorami perfum otworzyły się nowe możliwości. Substancje zapachowe należące do nut wysokich udało się przenieść do nuty bazowej.
Odkrywaj więcej
Dowiedz się więcej o fascynującym świecie perfum!