fbpx

Każdy, kto miał do czynienia z perfumami, zapewne spotkał się z tajemniczymi określeniami: nuty głowy, nuty serca, nuty bazy, piramida zapachowa. Co one oznaczają? Jak czytać „składniki” zapachów? I dlaczego warto podjąć decyzję o zakupie perfum najlepiej kolejnego dnia po ich przetestowaniu na skórze?  

Jak aplikować perfumy
„Cykl życia” zapachu można podzielić na trzy etapy

Związany z tym jest podział na trzy „poziomy” nut zapachowych

Ratunku, moje perfumy pachną inaczej! 

Zapewne zauważyliście, że perfumy wieczorem pachną zupełnie inaczej, niż w momencie aplikacji. Jeżeli tak jest – to bardzo dobrze! Cecha ta nie świadczy o wadliwości produktu, a tylko dowodzi klasy perfumiarza, który stworzył kompozycję. Cykl rozwoju zapachu prawidłowo „zbudowanych” perfum można podzielić ze względu na moment, w którym zaczyna dominować dana grupa zapachowa. Specjaliści wyróżniają 3 takie etapy. 

Tuż po rozpyleniu najmocniej wyczuwalna jest nuta głowy. „Jasna”, świeża i pociągająca, zazwyczaj składa się z kuszących, owocowo-cytrusowych lub ziołowych aromatów. Stanowi wizytówkę zapachu, nie warto jednak na jej podstawie wyrabiać sobie opinii o danych perfumach. Pierwsze wrażenie bywa najważniejsze, ale nie w perfumeryjnym świecie. Nuty głowy są tymi, które ulatniają się najszybciej, ustępując (po mniej więcej 15-20 minutach) miejsca nutom serca. Te, jak sama nazwa wskazuje, stanowią „centrum” zapachu i decydują o jego przynależności do danej grupy zapachowej. Wśród nut serca znajdują się aromaty bardziej intensywne i trwałe, takie jak wszelkie zapachy roślinne, przyprawowe i drzewne. Przewaga danego składnika definiuje charakter całej kompozycji (np. orientalna, korzenna, kwiatowa). Nuty serca utrzymują się średnio od dwóch do czterech godzin. Po tym czasie na pierwszy plan wysuwa się baza zapachu i to ona właśnie decyduje o trwałości perfum. Wśród nut bazowych najczęściej spotykane są piżmo, ambra, paczula, cedr, kadzidło, skóra, drzewo sandałowe, wetiweria, wanilia, a nawet… tytoń. To zapachy wyraziste, intensywne, „ciemne”, długo utrzymujące się na skórze. Nadają kompozycji głębi i pozwalają perfumiarzom tworzyć najbardziej fantazyjne połączenia.  

 

Poziomy w piramidzie zapachowej  

Podział na nuty zapachowe związany jest z rozwojem perfumiarstwa. Na początku zapach budowano w oparciu o jeden akord, którego aromat urozmaicano dodatkami. Z biegiem czasu zaczęto eksperymentować i wielowymiarowe nuty zapachowe zaczęły składać się w coraz bardziej rozwinięte kompozycje, których wizualizacja przypomina kształt piramidy.  

Twórcą koncepcji piramidy zapachowej jest wybitny francuski perfumiarz – Jean Carles, który podzielił konstrukcję perfum na trzy fazy (nuty): głowy, serca i bazy, nazywane również tonacjami (górną, środkową i niską) lub warstwami (górną, środkową i dolną). Jeśli każdą z nich wyobrazimy sobie jako klocek, nuta bazy będzie stanowiła podstawę piramidy. Piętro wyżej ułożymy nutę serca, 
a wierzchołek stworzy nuta głowy. To właśnie piramida zapachowa dostarcza najistotniejszych informacji o składzie perfum oraz ich aranżacji i sile. Dla milionów klientów perfumerii stanowi jasną wskazówkę, z jakimi produktami mają do czynienia.  

Testując nowe perfumy, warto dać im czas, ze względu na różny moment uwalniania poszczególnych „etapów” zapachu. To, co czujemy w perfumerii tuż po aplikacji na skórę, będzie różniło się od tego, co poczujemy w domu, kiedy w pełni rozwiną się nuty serca i bazy. Znajomość piramidy zapachowej produktu z pewnością będzie przydatna przy wyborze idealnego zapachu, a jej odpowiednia interpretacja i umiejętne testowanie pomogą wybrać ten jedyny. 

 

 

 

Odkrywaj więcej

Dowiedz się więcej o fascynującym świecie perfum!

To może Cię także zainteresować

Polecane wpisy

jak wybrać perfumy na prezent na święta?

Jaki prezent na święta?

Nuty zapachowe LARIVE FOR YOU

Rodzaje nut zapachowych

Jak odczuwamy zapachy LR4U

Jak odczuwamy zapachy

Perfumy a pora dnia LR4U

Perfumy a pora dnia

© LA RIVE S.A. 2024